ПОЛИТИКА
Исплата касни, јер директори 250 школа нису поступили по налогу Министарства просвете да запосленима који штрајкују умање плате за 33 одсто
Наставници чекају плату, а у неким школама и даље имају скраћене часове
Запослени у 250 школа широм Србије нису добили фебруарску плату, нити знају када ће је добити, а реч је о већим кућама знања, па се број радника који и даље чекају зараду креће од 15.000 до 20.000 – процена је Друштва директора школа Србије. Исплата касни зато што директори нису поступили по налогу Министарства просвете и науке да запосленима плате обрачунају на основу ефективног рада, и да се онима који су наставили штрајк 8. фебруара одузме око 33 одсто од зараде, објаснила је Ирена Брајевић, заменик председника Управног одбора тог друштва.
– Уз то, очигледно је да цена рада од 30 минута за запослене у просвети није иста по окрузима у Србији. Негде је 6.000 динара „скинуто” од плате, а негде двоструко више, зависно о ком делу државе је реч. И то на начин за који се не може тврдити да је у складу са законом – наставља Брајевићева.
Увођење обрачунавања плата просветара на основу сати ефективног рада „није познато” законима нити правилницима Републике Србије, тврди наша саговорница.
– Тај корак је сада уведен да би се директори приморали да смање зараде запосленима, и тако им, у ствари, нанесу материјалну штету. Због тога могу кривично одговарати. Руководиоци школа су дужни да поштују Закон о основама система образовања и васпитања, дакле да поступају у интересу ученика и родитеља, а наравно и запослених. Какви год налози стигли са било које стране директор одлучује да ли ће их спровести, јер, као што у закону стоји, једино директори одговарају за законитост рада у школама, и нико више. Зато не могу да смањују зараде паушално – образлаже Брајевићева.
Друштво директора школа предложило је да се запосленима понуди да прихвате или одбију решења која ће их обавезати да изгубљене сате рада надокнаде. У Осмој београдској гимназији примењен је тај предлог и професори се нису жалили. Потписали су решења и преузели обавезу да надоместе по 15 изгубљених минута од сваког скраћеног часа. Једним часом од 45 минута надокнадиће време одузето у току три скраћена часа.
– Решења о надокнади радних сати по том моделу постала су коначна и не постоји законски основ да се запосленима умање плате због штрајка. Да су потписали да не желе да надоместе часове директор би законски могао да им смањи плату, па и да ангажује нове предаваче. Смањивање зарада реализовано ван ових оквира подразумева да професори више нису у обавези да надокнаде сате рада. А онда родитељи могу да туже школе зато што нису остварени часови непосредног рада са ученицима, односно због угрожавања ђачких права на квалитетно образовање – појаснила је Ирена Брајевић.
Истакла је да у школама чији запослени још чекају фебруарске плате руководиоци нису пристали да на своја плећа преузму одговорност за губљење судских спорова. Прва, Осма, Тринаеста београдска гимназија… неке су од тих 250 школа.
– Девет ученика Тринаесте београдске гимназије се пласирало на републичко такмичење из математике, где су прошле недеље у Нишу освојили једно прво место, два трећа и две похвале, 30 их се пласирало на градско такмичење из биологије, 15 на градско такмичење из историје… Нису они то могли сами – неко је са њима радио. Упоредо са припремама за такмичење наши професори – сада док штрајк – спремају гимназијалце за пријемне испите за упис на факултете. Због тога заиста не могу да им умањим плате преко ноћи. Немам право да награђујем професоре по учинку, а треба да их кажњавам смањивањем зараде по принципу који је дискутабилан, па и у погледу законитости – коментарише Бојан Вучковић, директор Тринаесте београдске гимназије.
Миленија Симић-Миладиновић
—————————————————
Ако буде надокнаде часова биће и пара
Министарство просвете и науке позвало је јуче запослене у просвети да прекину штрајк и нормализују наставу, јер је Влада Србије спремна да, запосленима који су због штрајка примили умањену зараду, одузети износ плате надокнади када буду надокнађени изгубљени часови.
У допису министра Жарка Обрадовића начелницима школских управа и директорима школа, наводи се да ће умањена зарада бити надокнађена када директори школа доставе школским управама извештаје о да су изгубљени сати ефективног рада надокнађени. „Повећање примања ће бити прецизније дефинисано након 20. априла када ће бити анализирани резултати првог квартала 2011. године” подсећа се у допису на закључак владе након последњих разговора са синдикатима.
М. С. М.
———————————————
Ђаци одустали од протеста, професори обустављају наставу
Министар просвете и науке Жарко Обрадовић изјавио је јуче да се разговори са просветним синдикатима у штрајку морају наставити и изразио наду да сутра ипак неће доћи до потпуне обуставе наставе. Он је нагласио да се погрешно барата термином „штрајк у просвети” и напоменуо да више од 65 одсто школа ради нормално.
На новинарско питање шта ће се догодити ако наставници буду уписивали часове од 45 минута, а заправо радили скраћено, какав је већ случај у неким школама, он је одговорио да постоји просветна инспекција и да су запослени били упозорени још на почетку да ће морати да сносе последице, а једна од њих је и смањење плата.
На скупу о бесплатним уџбеницима који су у Београду организовали Центар за демократију и немачка Фондација „Фридрих Еберт”, Обрадовић је подсетио да је школским управама прослеђен допис о детаљима досадашњих преговора са синдикатима.
У току јучерашњег дана синдикати су остали при ставу да ће сутра школе потпуно обуставити наставу као вид подршке протесту синдиката јавних делатности и послали писмо родитељима ученика основних и средњих школа у којем објашњавају разлоге за штрајк и сутрашњи протест.
У писму Уније синдиката просветних радника Србије (УСПРС) наводи се да се у Србији за образовање издваја 10 до 20 пута мање него у европским земљама, „да не постоји стратегија развоја образовања, већ самовоља Министарства просвете”, као и то да су школски објекти и опрема испод европских стандарда, а зараде просветних радника најниже у Европи.
УСПРС наводи да су неистините тврдње министра просвете и науке Жарка Обрадовића да је штрајк просветних радника незаконит, а нису тачне ни тврдње председника владе Мирка Цветковића да у буџету нема пара.
„Истина је да захтеви просветних радника лако могу бити испуњени да је воље и памети. Искључиви кривац за нерегуларност ове школске године биће Влада Србије и Министарство просвете јер не желе да се озбиљно баве решавањем нагомиланих проблема у српској просвети”, наводи се у овом писму.
Да ли ће ђаци имати радну суботу јуче нико није могао да нам потврди, а збуњени су били и ђаци и наставници које смо контактирали.
Напоменувши да говори у име Уније ученичких парламената Новог Сада, Алекса Вујовић је рекао да су средњошколци одустали од масовног протеста који је требало да буде одржан у суботу на Тргу слободе, „јер је масу тешко контролисати” и додао да се ђаци ограђују од нереда који су се јуче догодили на улицама Новог Сада. Он је додао да ђаци „не желе да буду колатерална штета штрајка и да се залажу за сажимање градива”. По његовим речима, у току идуће недеље биће одржан нови састанак Уније ученичких парламената, када се буде видело у којем правцу иде штрајк њихових професора „пошто поново спомињу потпуну обуставу наставе”.
С. Гуцијан