Prosvetne vlasti i dekani daju profesorima „odrešene ruke” u sastavljanju testova za prijemni ispit. Pojedini fakulteti namerno daju lakše zadatke kako bi privukli brucoše

Pitanja na testovima za prijemni ispit nekada su veoma neobična: sa prijemnog na Fizičkom fakultetu

Ko je bio prvi ministar prosvete, šta je ebola, kako se nazivaju mitološke žene ratnice, šta se dodaje vodi za piće da bi se dezinfikovala, ko su konkubine, ko neće ništa osetiti ako ga bocnemo iglom, ko nije zastupao načelo jedinstva vlasti… Gde se upotrebljava mistrija, zašto su leta toplija od zime, kada se dogodilo poslednje potpuno pomračenje Meseca, kakve je boje „crna kutija” u avionu, ko je ubacio trojku u poslednjem trenutku kada je Košarkaški klub Partizan 1992. osvojio Kup evropskih šampiona…

Ovo su samo neka od pitanja sa testa opšte kulture ili testa informisanosti na koja su odgovarali budući brucoši širom Srbije. Ove godine je u prvi plan iskočilo pitanje o pesmi jedne folk pevačice, a lane je najviše zamerki bilo zbog najboljeg srpskog reketa. Roditelji tvrde da devetnaestogodišnjaci ne mogu da znaju sve ono šo se od njih traži na prijemnom ispitu, a profesori odgovaraju da đaci moraju da počnu sa pripremama na vreme, tako što će listati enciklopedije, gledati kvizove znanja, odlaziti u bioskop i pozorište…

Ko su ljudi koji sastavljaju testove i da li njihov rad neko kontroliše?

U Ministarstvu prosvete i nauke naglašavaju da su pitanja na testovima za prijemni ispit stvar autonomije fakulteta i univerziteta i da se prosvetna inspekcija u to ne meša, ali apeluju da testove sastavljaju kompetentni ljudi. U statutima fakulteta najčešće je navedena rečenica da „pitanja za prijemni ispit sastavljaju nastavnici fakulteta” i ništa više.

Dr Vesna Dimitrijević, dekan beogradskog Filozofskog fakulteta, kaže da ona ne proverava pitanja na koja će odgovarati budući brucoši, već da ima poverenje u profesore koji sastavljaju testove.

– Ja sam arheolog, tako da poklanjam puno poverenje stručnjacima, mi smo matični za psihologiju i pedagogiju, a takođe i katedre vode računa o svemu ovome. Obično dobijamo primedbe da je test težak, kao i da li su dobro odabrana sva pitanja, naročito ona koja se tiču sporta – kaže dr Dimitrijević i dodaje da fakultet ne beži od toga da test bude malo teži.

Sandra Gucijan