Инспекторат за рад је од 4. септембра, када је на снагу ступио Закон о спречавању злостављања на раду, интервенисао 154 пута због жалби на мобинг. И у Агенцији за мирно решавање радних спорова кажу да им је нови пропис донео знатно већи број клијената, а пуне руке посла имају и невладине организације које се баве злостављањем на послу.
– У последња четири месеца прошле године урадили смо 98 надзора по захтеву странке, а од Нове године до данас још 56 – каже Предраг Перуничић, директор Инспектората за рад. – Странкама смо указивали на које све начине могу да остваре своја права, доносили смо различита решења за уклањање недостатка, а упутили смо и 10 захтева за покретање прекршајног поступка.
Према Перуничићевим речима, шиканираних, малтретираних и уцењиваних радника, има у готово свим делатностима, али неке предњаче:
ЖЕНЕ НИСУ НЕЖНИЈЕ ОД МУШКАРАЦА
У Министарству за рад и социјалну политику кажу да се у 95 одсто случајева догађа такозвани вертикални мобинг, односно ситуација у којој шеф злоставља подређене, док су обрнути примери знатно ређи. Ипак, разлике у односу на пол, готово и да нема. У Испекторату рада потврђују да су у овој години имали подједнак број жалби на колеге и на колегинице. Тужбу због мобинга могу да добију сви који, најмање пола године, злостављају оне у свом окружењу, било да је реч о физичкој или психичкој претњи.
– Највише поднетих захтева за заштиту права у вези са злостављањем на раду смо имали у образовању. Нешто мало мање странака нам се обраћало из сектора саобраћаја, а потом из здравства и социјалног рада.
И у Агенцији за мирно решавање радних спорова кажу да су многи радници, који су годинама трпели своје надређене, коначно охрабрени новим прописом. Из тог разлога, помоћ у посредовању, готово свакодневно траже запослени дуж целе Србије.
– Од септембра до данас имала сам најмање 30 клијената, а и остале колеге су слично упослене. За то време смо успели да добијемо 19 правоснажних решења, да вратимо једну професорку на посао у гимназију, као и да издејствујемо исплату од чак 500.000 динара одштете – прича Олга Кићановић из Агенције.
И у Министарству за рад и социјалну политику кажу да су задовољни применом новог закона. У Сектору за рад додају да је осим закона, усвојен и Правилник о понашању послодаваца и запослених, којим су прописана (не)дозвољена понашања и прецизно утврђен комплетан поступак – од препознавања евентуалног злостављања, до кажњавања починиоца и заштите радника.
Б. СТЈЕЉА